NAGYVÁRAD-MUNCH PARÓKIA ROMÁN ORTODOX TEMPLOMA – ANGYALI ÜDVÖZLETNEK SZENTELVE
Elhelyezése: Nagyvárad, Rahovei tér 2. szám
A kis templom Nagyvárad központjában a XVII. század elejéről datálódik. Azért épült, hogy az akkori városi temető kápolnájaként szolgáljon. A város átszervezésével együtt a török hódoltságból való szabadulás után 1962-ben a városi temetőt a város szélére költöztetik, a kápolna pedig istentiszteleti hely marad. 1948-tól ez a Nagyvárad-Munch Parókia Ortodox Temploma. Mivel egy ideig használták Katonai Templomként is, a város idősebb lakói ilyen néven is ismerik.
Bár méretei szűkösek, az Angyali Üdvözlet Templom egy sajátos szépségű vallásos , műemlék melyet az a stílus kölcsönöz neki, melyben építették, majd melyben restaurálták. Ezt az istentiszteleti helyet először 1830-ban bővítették, ezután több felújítási szakaszon esett keresztül. Az épület legfontosabb felújítása 1928-ban történt, az Anton Sallerbeck által kigondolt építészeti tervek alapján. Ekkor kap az épület egy jellemzően neoromán stílust, Brancoveanu stílusú díszítő elemekkel. Ezek közé tartozik: az előtér négy oszlopfejes oszloppal, tornác, a torony és az oldalsó folyósok, a torony kilátója, díszítő lábazat, amely körbeöleli a falat és az ablakok díszítései. A jelenlegi homlokzat a XX. század végéről, utolsó évtizedéből származik.
A Templom külsejét a homlokzaton felmagasodó torony dominálja, a két kisebb toronnyal együtt, mindegyik rendelkezik egy-egy kilátóval.
A Templom belsejében megfigyelhetjük az oltárt, a négyzet alakú hajót, az előcsarnokot, a kart és az előteret. A templom belsejében észak-dél irányban húzódó keresztirányú boltívek és a függőleges oszlopok méltóságot kölcsönöznek az épületnek, a kis méretei ellenére. Az épület díszítése bizánci ihletésű.
A templom téglából épült, teteje cserépből készült, az alagsorában pedig egy pince található.
A Templom nevezetességei:
- Neoromán stílusban épült, erőteljes tradicionális vonásokkal.
- A díszítések Brancoveanu stílusúak a homlokzaton, a Templom fala körül, de az ablakok díszítése is.
- A három torony kilátói
- A belső festmények és díszítések bizánci ihletésűek.
- Az üveg csillárt 1893-ban kapták a Holdas Templomtól
Más turisztikai látnivalók a közelben:
- A Nagyváradi Zsidók Történeti Múzeuma (a volt „Hinech Neorim” Ortodox Zsinagóga a Primariei utca 25 szám alatt)
- Az Újvárosi Református Templom
- Magyar Evangélikus Templom (Tudor Vladimirescu utca 28 szám)
- A Nagyváradi Polgármesteri Hivatal épülete és a Polgármesteri Hivatal Tornya