“MÁRIA ELSZENDEREDÉSE” ORTODOX TEMPLOM (HOLDAS TEMPLOM)
Elhelyezkedése: Nagyvárad, Unirii tér 2 szám
A Sebes Körös partján található város központjában több mint két évszázada magasodik Nagyvárad egyik legismertebb egyházi épületének impozáns architektúrája. A Holdas Templom, ugyanis erről van szó, a XVIII. század végéről származik, amikor II. József Ausztria királyának 1781. október 29-i Türelmi rendeletének kihirdetése nyomán engedélyezik az első ortodox felekezetű templom építését a város központjában.
A templom építése ténylegesen 1784 november 9-én kezdődött. 48 év telt el a munkálatok befejezéséig. Az épület teljes befejezése, beleértve a belső falak festését, az ikonosztáz , a szobrok és az aranyozott részletek elkészítését 1831-ben történt. 1832 június 11-én szentelték fel a templomot.
Ez az első tornyos templom, melyet az Új Városban építettek. Továbbá az első ortodox templom, amely a vásártér szívében látott napvilágot.
Az Egyesülés Terén ma látható vallásos műemlék, a Fekete Sas Palota és a Szent Miklós Görög-katolikus Katedrális közelében Jakob Eder tervező által elkészített építészeti tervek eredménye, melyeket Ioann Lins építészmérnök valósított meg.
Az épület egy késő barokk ihletésű autentikus építészeti alkotás, amely arányosan társítja a neoklasszikus jellegű elemeket a bizánci eredetű elemekkel. Az egész architektúra oly módon lett alakítva és kigondolva, hogy lehetővé tegye az ortodox rítusú miserend teljesítését.
A templom belsejében található fafestmények, faszobrok és az aranyozott ikonosztáz Alexandru és Arsenie Teodorovici testvérpár művei az 1816-1831-es időszakból. A képeknek több restaurációs időszaka követte egymást: 1977 és 1979 között Eremia Profeta festőművész elkészíti a templom freskó festményét, 2000-2001-ben pedig Marian Verza festő restaurálja ezek jórészét. Jelenleg a Templom látogatói megcsodálhatják a freskó festményt, de azt is, amely a Teodorovici testvérek munkáiból megmaradt: az oltárelőfalon található ikonok, a főpapi széken, a szószéken és a két karzaton lévő festmények.
A egyházi műemlék hitelességének talán egyik legnyilvánvalóbb aspektusát a harangtorony képezi és az ötletes szerkezet, melyet magába foglal. Georg Rueppe váradi gépész által elkészített félig aranyos, félig fekete gömb, amely a toronyóra alatt kapott helyet, napjainkban is működik. A szerkezet úgy lett megtervezve, hogy 28 nap alatt forduljon meg a tengelye körül, így lehetővé teszi a Hold változásainak mutatását. Ennek a zseniális részletnek köszönhetően az épület felvette a „Holdas templom” becenevet, és a város lakosai is főleg ezen a nevén emlegetik.
Napjainkban a Nagyváradi Holdas Templom egy alapvető viszonyítási pontot jelent a város turisztikai forgalma számára, egy igazi kulturális, történelmi és vallásos szimbóluma lévén a városnak, melyben található, továbbá elevenen tanúskodik e régió lakóinak vallásos identitásáról.
A Templom nevezetességei:
- A toronyóra és a harangtoronyban található szerkezet
- A torony 1 méteres átmérőjű gömbje 28 nap alatt egy teljes kört ír le és mutatja a Hold fázisait
- A toronyóra horgonykerekén található német nyelvű felirat ma is olvasható: „Georg Rueppert in Grosswardein, 1793” (Georg Rueppert Nagyváradon, 1793)
- Horea portréjának hiteles másolata, aki emblematikus alakja volt az 1784-es felkelésnek (hosszú ideig az ikonosztáz felett állt az 1784-es felkelés hőse, Horea portréjának hiteles reprodukciója; jelenleg a Templomban ennek másolatát lehet látni, az eredeti a Nagyváradi Ortodox Püspökség Múzeumában található)
- Régi fafestmények, aranyozott ikonosztáz
- 000 üvegdarabból elkészített üvegfestmények
- Késő barokk architektúra klasszikus és bizánci elemekkel
- Roman Ciorogariu mártír püspöknek szentelt emlékmúzeum
- Roman Ciorogariu püspök, Nicolae Popovici és Vasile Coman püspökök földi maradványai, Mihai Cristof és Mihai Pușpechi egyházalapítókéval együtt
- A karzat orommezőjén lévő kőbe vésett feliratok, három nyelven szerkesztve: románul, görögül és szerbül (mely jelzi, hogy a Templomot a város román, görög (macedoromán) és szerb nemzetiségű lakósai emeltették)
- A Templom ajtaja, amely szép bizánci stílusban készült, magassága 2,05 méter, szélessége pedig 3,45 méter
- A Holdas Templom nagy csillárja, amely a templom belsejében függ 1983 óta; hársfából van faragva hatszög formában, arannyal befuttatva, három regiszterrel ellátva, egyenként a következő méretekkel: a magassága 4 méter, a kis regiszter átmérője 0,6 méter, a középső regiszteré 1,10 méter, a nagy regiszteré 2 méter; a villamosított gyertyatartók több dekorációs csokrot képeznek, melyek értékes ékességé teszik ezt a díszítő elemet
- Márvány szobor mely 1970-ben készült
Más turisztikai látnivalók a közelben:
- Szent Miklós Görög katolikus Katedrális
- Fekete Sas Palota
- Szent László Római-katolikus Templom
- A Polgármesteri Hivatal Épülete és Tornya
- Sion Neológ Zsinagóga
- A kapucinusok kolostora és temploma (Str. Traian Moșoiu nr.1)
- ”Hevra Sas” Az ortodox zsidó zsinagóga (Str. Mihai Viteazul nr. 6)
- Holokauszt Emlékmű (Str. Mihai Viteazul nr. 4)
Források: